Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie

E-mail: gimpszenno@wp.pl

GIMNAZJUM IM. SZARYCH SZEREGÓW W PSZENNIE

AKADEMIA UCZNIOWSKA

Gimnazjum w Pszennie to Akademia Uczniowska. W ramach programu realizowanego we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, każdy uczeń ma szansę udziału w co najmniej 2 projektach edukacyjnych z zakresu przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Projekty te spełniają formalne wymagania gimnazjalnego projektu edukacyjnego - obowiązkowego dla każdego ucznia gimnazjum. Projekt zakończony.

SZKOŁA W KRZYŻOWEJ

W 2007 roku Gimnazjum w Pszennie przystąpiło do projektu „Szkoła w Krzyżowej”. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie biorą udział w zajęciach odbywających się na terenie kompleksu pałacowego w Krzyżowej.

Zajęcia prowadzone są przez pracowników fundacji, a ich tematyka związana jest z danym poziomem nauczania. Tak więc klasy  drugie uczestniczą w zajęciach filmowych- poznają strukturę działa  filmowego, tajniki budowy scenariusza oraz na bazie konkretnego filmu omawiają poznany materiał. Z kolei klasy trzecie biorą udział w lekcjach związanych z ekologią- badają czystość wody, poznają zasady segregacji śmieci czy też sposoby zachowań ekologicznych w codziennym życiu. Młodzież jako goście Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego zwiedzają również kompleks pałacowy oraz wystawy, dzięki którym mają możliwość poznać historię rodu Moltke i  niektórych epizodów z II wojny światowej.

WYMIANA SZKOLNA PSZENNO – KRONBERG

Projekt spotkań ze szkoła partnerską z Kronberg realizowany jest w cyklu dwuletnim. Uczestnikami tych spotkań jest młodzież szkolna z obu krajów Polski i Niemiec. Program wymiany przygotowywany jest przez pracownika Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej we współpracy z nauczycielami i dostosowany do zainteresowań uczniów. Uczestnicy wymiany mają szansę poznać kulturę i obyczaje innego kraju. Jest to także okazja do nauki języka obcego, nawiązania interesujących znajomości, a nawet przyjaźni.

MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA

Uczniowie Gimnazjum w Pszennie   biorą chętnie udział w akcji  "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia", organizowanej przez Telewizję Wrocław pod patronatem Kuratorium Oświaty. Uczestnicy projektu prowadzą  co roku zbiórkę środków na ratowanie polskich cmentarzy na Kresach Wschodnich. Zbierane środki przeznaczane są na organizację wakacyjnych wyjazdów grup wolontariuszy na Ukrainę.  Wolontariuszom udało się do tej pory uporządkować polski cmentarz w  Mikulińcach (obwód Tarnopolski) oraz Nowej Uszycy.

NOWOŚĆ!!!

1. Moja EKOjczyzna – projekt ekologiczny dla gminnych gimnazjów

2. Projekt "BRAS - kreator równych szans wśród uczniów Gminy Świdnica”